Czy kupić tablet graficzny? Za i przeciw.

Sama pamiętam, gdy miałam ten dylemat. Byłam wtedy na początku gimnazjum i bardzo chciałam zacząć „rysować na komputerze”. W końcu jednak po pół roku rozmyślania mój tata się zlitował i zafundował mi mojego Bamboo Fun w rozmiarze M.

Tablet graficzny – plusy

Jest ich dla mnie cała masa.

1. Mniejsze koszta. Owszem, najpierw trzeba wydać sporo pieniędzy na tablet, ale potem nie musisz już za nic płacić. Dobry tablet powinien wystarczyć na min. 5 lat spokojnie.

2. Łatwiejszy transport – bierzesz torbę z laptopem i tabletem. I tyle. Zajmie to mniej miejsca niż farby, płótna, markery i inne takie rzeczy.

3. Nieograniczona ilość kolorów – przy tablecie ogranicza Cię tylko wyświetlacz. Tworząc np. markerami Copic, musisz zapłacić za każdy dodatkowy kolor.

4. Większa możliwość edycji. Zamachniesz się tam, gdzie nie powinnaś – cofasz i zapominasz o problemie. W sztukach tradycyjnych nie masz takiej możliwości. Często też trzeba coś zrobić w określonym czasie, bo farba w końcu zaschnie i już nie połączysz tych dwóch kolorów w miękki gradient. Pliki graficzne możesz edytować, kiedy chcesz, a także kopiować w nieskończoność i robić różne wersje tej samej pracy w o wiele krótszym czasie.

5. Dokładnie widzisz, co robisz. W programach graficznych masz do dyspozycji różne linijki, siatki, warstwy. Dodatkowo nie zasłaniasz pola swojej pracy dłonią, co też jest dla mnie dużą zaletą.

 

Tablet graficzny – minusy

1. Cena. Choć akurat w rozrachunku ogólnym może wyjść taniej niż inwestując w tradycyjne przybory.

2. Ogólnie mniejszy fun. Wiem, że wiele osób lubi sobie bazgrać tak „w realu” i patrzeć, jak farby się mieszają, jak zasychają i zmieniają kolor. Na tablecie może Ci tego zabraknąć. To jak z ludźmi wąchającymi książki – dla nich ebook nigdy nie będzie tak samo dobry jak papierowa książka.

3. Nienaturalność. Gdy rysujesz „normalnie”, patrzysz się tam, gdzie masz rękę. Przy tablecie ręka pracuje w innym miejscu niż pokazywany jest obraz. (Choć są od tego również wyjątki.) Stanowić to może pewien dyskomfort, zwłaszcza na początku. Osobiście nie miałam z tym problemu.

Jak widać, dużo zależy od osoby i jej preferencji. Najlepiej jest wypróbować tablet w praktyce. Może ktoś z twoich znajomych już posiada taki sprzęt? Lepiej też się zastanowić przed zakupem, czy tablet naprawdę będzie Ci potrzebny. Jeżeli chcemy zostać profesjonalnym grafikiem, to nie ma odwrotu – tablet to mus. Jednak gdy chcemy po prostu tworzyć obrazki dla siebie, rodziny i przyjaciół, tak hobbystycznie, to tablet nie jest konieczny, aczkolwiek może stanowić miłą odskocznię od tradycyjnych technik.

Autor

Weronika

Mam na imię Weronika i mam 22 lata. Studiuję grafikę na uniwersytecie w Szkocji. Oprócz grafiki uwielbiam też podróżować i uczyć się języków obcych.

2 myśli na temat “Czy kupić tablet graficzny? Za i przeciw.”

  1. Wiele rzeczy to często kwestia przyzwyczajenia. Pewnie tablet w możliwościach zawodowych zastąpił już w większości płótno.. a w przyszłości zastąpi prawie zupełnie.
    U mnie w branży podobnie – chyba żaden z młodych ludzi nie wyobraża sobie porządnej konstrukcji bez modelowania lub co najmniej programu do rysunku technicznego 2D. Tablica kreślarska stała kiedyś u nas w dziale jako relikt, ale nikt nie wpadł, aby na niej pracować 🙂 Nie wiem ile czasu robiłabym rysunek.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s